Zdravotné cvičenia
SM SYSTEM - metóda SPS
Zdravý chrbát a core
Kompenzačné cvičenia
Popôrodná diastáza
Kaatsu
Zarezervuj si úvodný tréningSM SYSTEM - metóda SPS
SM systém je komplexný cvičebný systém. Cvičenia účinne odstraňujú bolesti chrbta a problémy s pohybovým aparátom. Najlepšie výsledky cvikov sú pri nasledovných diagnózach: hernia disku, vyskočená platnička, skolióza a nešpecifické bolesti chrbta.
SM systém zahŕňa tiež rehabilitáciu, kompenzáciu, prevenciu a kondíciu v jednom metodickom postupe. Rieši dve roviny problému, a to stabilizáciu a mobilizáciu chrbtice. Cvičenie prebieha pomocou špeciálneho elastického lanka.
Benefity tohto cvičenia ocenia športovci so svalovými nerovnováhami spôsobenými jednostranným zaťažením, bežná populácia so sedavým zamestnaním a bolesťami chrbta či osoby v rehabilitačnom procese.
Tréneri Ti okrem jednotlivých cvikoch SM systému môžu pridať tiež funkčné cviky na posilnenie CORE.
Viac o tejto metóde si prečítate na našom blogu v článku: SM systém - zdravie pre Váš chrbát
Cvičenie SM systému.Zdravý chrbát & CORE cvičenia
Cieľom tréningov je zbavenie sa bolesti chrbta cez posilnenie a uvoľnenie svalstva a naučenie sa správnych pohybových stereotypov a návykov, ktoré každodenne vykonávaš. Práve počas dňa v bežnom živote si ľudia spôsobujú najväčšie problémy pohybovými návykmi, ak ich nevykonávajú správne. A to je dôvod prečo sa naučiť ako sa správne zohnúť, po niečo natiahnuť, alebo zdvíhať veci zo zeme ale aj vystupovať z auta, či ráno z postele.
Počul si o CORE? Ide o hlboký stabilizačný systém - HSS alebo “core“ – jadro. Načo cvičiť svaly, ktoré nie je vidieť? Aby zmizli tvoje bolesti a aby Tvoja chrbtica bola pevnejšia.
HSS alebo "core" zabezpečujú stabilitu driekovej chrbtice a správne držanie tela. Jadro tvorí základňu svalov pre pohyb končatín, prenos síl cez trup je efektívnejší, pohyb sa stáva ekonomickejším.
Core tréning je zameraný na pohybový aparát, správne dýchanie. Tiež na nápravu držania tela a spoločné zapájanie svalov a svalových slučiek. Výbornou metódou u začiatočníkov na precvičovanie jadra je SM systém.
Cvičenia zamerané na posilnenie hlbokého stabilizačného systému.Zarezervovať úvodný tréningKompenzačné cvičenia
Kompenzačné cvičenia sú potrebné pre každého z nás pre tých čo sa hýbeme málo aj pre tých čo sa hýbeme veľmi veľa.
Kompenzačné cvičenia sú pri športoch nevyhnutnosťou. Na druhej strane ak málo športujeme, koledujeme si o nasledovné: skrátené prsné svaly, ramená ťaháme dopredu a dolu, veľký záklon v krčnej chrbtici, veľmi zahnutá hrudná chrbtica, uvoľnené svaly v driekovej chrbtovej časti, skrátené driekovo-stehenné a bedrovo-stehenné svaly, nespevnené brucho, uvoľnené svaly. V správnom „poradí“ by to malo vyzerať tak, že kompenzačný tréning začneme uvoľňovaním menej pohyblivých kĺbov a stuhnutých svalov. Nasleduje natiahnutie a posilnenie oslabených svalov. Býva to aj tak, že viaceré uvoľňovacie cviky určitý sval zároveň natiahnu, iný sval posilnia. Pri výbere kompenzačných cvikov je dôležité poradiť sa s odborníkom. Vylúčiť nebezpečné cviky a zamerať sa na správnu techniku, ktorou ťa prevedú naši tréneri.
Mobilita a flexibilita
Pri správne vykonávaných cvičeniach na rozvoj flexibility a mobility môžeme okrem lepšej ohybnosti získať viaceré výhody. Je to napríklad: zvýšená telesná zdatnosť, zvýšená schopnosť učiť sa a vykonávať kontrolované pohyby, zvýšenie mentálneho a duševného uvoľnenia (relaxácie), zníženie svalovej bolesti, zníženie svalového napätia (tuhosti), zvýšenie pružnosti, zvýšenie schopnosti vyvinúť maximálnu silu prostredníctvom väčšieho rozsahu pohybu, zníženie rizika poranenia kĺbov, šliach a väzov.
Kto potrebuje rozvíjať mobilitu a flexibilitu?
- Ktokoľvek, kto chce znížiť pravdepodobnosť zranení,
- Ktorýkoľvek športovec, ktorý chce zlepšiť svoje výkony,
- Akýkoľvek starší človek, ktorého kĺby začínajú strácať mobilitu vďaka ukladaniu kalcia a nedostatku aktivity,
- Ktorýkoľvek mladý športovec,
- Ktokoľvek, kto si chce zlepšiť držanie tela,
- Ktokoľvek, kto vykonáva strečing a chce zlepšiť svoju flexibilitu ešte viac.
Popôrodná diastáza
Popôrodná diastáza je charakteristická rozostupom všetkých svalov brušnej steny v mieste priamych brušných svalov. Deje sa najčastejšie v období tehotenstva pri vývine plodu, ktorý nadobúda svoju veľkosť priamo na lokalitu brušného lisu. Dôsledkom tohto prirodzeného fyziologického javu, kedy sa vytvára priestor pre dieťa v brušnej dutine, vytvára sa súbežne aj predpoklad pre diastázu, ktorá sa nie vždy musí prejaviť. Avšak vysoké percento žien postihuje táto nepríjemnosť, s ktorou si mnoho žien nevie poradiť, a čo je horšie, nevedia o tom. Veľkosť dutiny brušnej musí byť prispôsobená veľkosti plodu, a tak sa počas gravidity dutina zväčšuje aj 700x, aby nedošlo ku kompresii orgánov. Začať s korektúrou tohto nežiadúceho javu je vhodné po ukončení šestonedelia, po prvom trimestri. Okrem toho, že si brušné svalstvo vrátiš do pôvodného stavu, získaš mnoho iných benefitov, napr. naučíš sa správnu techniku držania tela, posilníš svoje panvové dno a zlepšíš bránicové dýchanie.
Popôrodná diastáza.KAATSU metóda
KAATSU je inovačná metóda využívaná v tréningu, rehabilitácii a regenerácii.
Spočíva v stimulácii krvného obehu, použitím popruhov upevnených na rukách a nohách s cieľom dosiahnuť maximálny efekt pri minimálnej záťaži.
Jedná sa o tréning s vlastnou váhou alebo veľmi ľahkým závažím, ktorý šetrí poranené kĺby, kosti, šľachy a umožňuje ich precvičiť v plnej intenzite, čo urýchľuje ich regeneráciu.
KAATSU zrýchľuje zotavenie po zranení, zvyšuje športový výkon (silu aj vytrvalosť), spomaľuje proces starnutia, pozitívne vplýva na kardiovaskulárne zdravie a vplyvom hromadenia rastového hormónu napomáha budovať svalovú hmotu a zároveň posilňuje kosti.
Viac o tejto metóde si prečítate na našom blogu v článku: KAATSU – revolučná tréningová metóda